Jednodniowy rejs po atrakcjach Zatoki Kotorskiej

Jednodniowy rejs po atrakcjach Zatoki Kotorskiej

Matka Boża na skale, Zatoka Kotorska

Czarnogóra

Zatoka Kotorska

Opublikowano 2018-01-30 21:43:26

Wycieczkę wykupiliśmy na głównym deptaku w miejscowości Petrovac. Koszt całodniowego rejsu to 40 euro od osoby. Jest to cena wyjściowa, łatwo ją stargować do 30-35 euro . Autobus ruszał o 7 rano. Obraliśmy kurs na całodniową wycieczkę po Boce Kotorskiej- najbadziej wysuniętym na południe, oraz jedynym na Adriatyku fiordzie w Europie.

Prom

Dojechaliśmy do portu w Budvie. Statek to typowa jednostka turystyczna, wyposażona w bar, miejsca siedzące na pokładzie oraz pod pokładem. W cenę wycieczki wliczony był posiłek. Do wyboru kurczak oraz ryba- wszystko mocno średnie. Tłuste frytki oraz odrobina sałatki doskonale pasowały do dania głównego. Dostaliśmy do popicia wino, albo kompot, a może coś pośrodku :)

Herceg Novi

Pierwszy postój. Czasu na zwiedzanie było zdecydowanie za mało. Na szczęście port znajduje się tuż obok starego miasta. Samo stare miasto choć małe jest bardzo ładne. Na głównym placu znajduje się fontanna, oraz wiele małych restauracji. Samo miasto zostało założone w XIV wieku, od tamtej pory trafiało w ręce Turków, Wenecjan, Austriaków.  Położone jest na wzniesieniu, idąc w stronę miasta trzeba się wspinać.

Fontanny bądź krany z wodą pitną w Czarnogórze są bardzo popularne. Warto mieć ze sobą plastikową butelkę którą można napełnić.

Gospa od Škrpjela - Wyspa Matki Boskiej na skale

W drodze na Wyspę Matki Boskiej na skale widać liczne schrony dla łodzi podwodnych. Są to wydrążone w skale tunele, pozostałość po zimnej wojnie. Czarnogóra była częścią Jugosławii. Sami Serbowie i Czarnogórcy z nostalgią wspominają te czasy. W rozmowach chwalą się dobrobytem panującym za czasów Tito- czy tak było? Nie wiem.

Kościół został wybudowany przez rybaków w miejscu w którym objawiła im się Matka Boska. Ponieważ Matka Boska objawiła się na wodzie, z wraków statków zbudowali sztuczną wyspę. Pierwsza świątynia w tym miejscu został zbudowany w XV wieku. Wnętrze zostało bogato ozdobione. Po więcej informacji odsyła do strony Wyspy Matki Boskiej na skale w wikipedii. Tutaj ciekawostka dla narzeczonych- podobno istnieje możliwość zorganizowania ślubu w tej świątynii.

Kotor - mały Dubrownik

Bardzo popularny kurort turystyczny. W porcie zadokowane były olbrzymie, nowoczesne promy pod banderą francuską oraz holenderską. Każdy z tych promów miał więcej miejsc noclegowych niż jest w samym Kotorze. Do Kotoru są organizowane rejsy z Dubrownika.

W określeniu “mały Dubrownik” jest dużo przesady. Po pierwsze Kotor jest mniejszy od Dubrownika, po drugie znacznie mniej zatłoczony. Architektonicznie każdy budynek wygląda jak pomniejszona kopia Dubrownika. Kotor jest bardzo urokliwy. Mała ilość turystów, niewielkie budynki sprawiają że Kotor ma niepowtarzalny klimat. Więcej informacji Kotorze można przeczytać w wikipedii.

Był to nasz ostatni postój, stąd autobus zabrał nas w drogę powrotną do Petrovaca. Wycieczka bardzo ciekawa. Brakuje czasu na zwiedzanie- niestety nie jest to możliwe w jeden dzień.

Zdjęcia z Zatoka Kotorska:

Mały

Zobacz więcej atrakcji z Czarnogóra:

All rights reserved. Our privacy privacy policy. Contact: admin@otravelclub.com