Ciepło, gorąco, upalnie, Apulia

Ciepło, gorąco, upalnie, Apulia

Alberobello

Włochy

Alberobello, Apulia

Opublikowano 2017-12-02 15:16:46

W Apuli spaliśmy w Alberobello, a zwiedziliśmy dodatkowo Bari oraz Polignano a Mare. Nocleg w Alberobello nie był najlepszym pomysłem, ale o tym później. W czasie kiedy byliśmy w Apuli we Włoszech panowała susza. Było to nader widoczne, po wypalonych słońcem trawach. Jednak jak wynika z rozmowy z mieszkańcami tego regionu, susza nie jest tu niczym niezwykłym o tej porze roku.

Alberobello, smerfne domki

Główną atrakcją Alberobello są trulli. Trulli zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. W Alberobello znajduje się około 1500 takich konstrukcji. Są to kamienne budowle ze stożkowym dachem. Na dachach znajdują się symbole. Każdy symbol posiada inne znaczenie.

My nocowaliśmy w Alberobello, ale z perspektywy czasu uważam że nie był to najlepszy pomysł. Zapytasz dlaczego? Po pierwsze miejscowość jest droga, dużo taniej można znaleźć nocleg w pobliskich miejscowościach. Jest też problem z zaparkowaniem samochodu, większość miejsc postojowych jest płatna. Oprócz trulli Alberobello ma niewiele do zaoferowania. Kilka restauracji, kilka sklepów, kilka barów. W niektóre dni na głównych ulicach odbywa się targ, głownie ubraniami, zabawkami...

W mojej ocenie jest to typowa turystyczna miejscowość “na jeden dzień”. Tak też jesteś traktowany jako turysta. My np. w jednej z restauracji zamówiliśmy bruschette. Była okropna, z nieświeżych składników posypana suszonymi ziołami. Pół godziny później para włochów obok nas zamówiła to samo, i dostała zupełnie inne danie. Wyglądało o niebo lepiej! Godne polecenia są małe winnice w trulli.

Bari

Bari jest dużym, przemysłowym miastem. Jest to stolica regionu Apulia. Stare miasto znajduje się za murami, obok portu. Największą atrakcją jest bazylika św. Mikołaja (niestety- Mikołaj nie żyje). Następnie można zwiedzić katedre San Sabito, oraz zamek Svevo. Wszystkie te budynki sa raczej skromne, mało okazałe.

Ja polecam pogubienie się w zagmatwanych uliczkach starego miasta. Jak się okazuje ulice zostały specjalnie zaprojektowane w ten sposób, aby pogubili się potencjalni najeźdźcy. Życie tu toczy się na ulicach, biegają dzieci, ktoś rozwiesza pranie, krzyczy na męza lub gotuje domowy obiad.

Polignano a Mare

Piękna miejscowość z piękną plażą. Z plaży widok na stare miasto i vice versa. Zresztą zobacz zdjęcia poniżej. Ludzie skaczą do wody z klifów. Przy plaży znajduje się też kilka grót do których można swobodnie wpłynąć. Naprawde pięknie. Do tego pyszne restauracje i śweże owoce morza. Minus za brak pryszniców przy plaży (ciężko się zwiedza z warstwą soli na ciele). Plus za darmową plaże ;)

Podsumowująć Apulia to ciekawy region z kilkoma perełkami. Trzeba wiedzieć że poza turystycznymi miejscowościami nie ma wiele do zobaczenia. Wypalone trawy, mało drzew, pustkowia, to wszystko będziesz mijał podróżując po Apulii. Ludzie sprawiają wrażenie zachłyśniętych turystyką. Nastawieni raczej na krótkoterminowych turystów, proponują usługi takie-o. Oczywiście są wyjątki.

Zdjęcia z Alberobello, Apulia:

Adrian

Zobacz więcej atrakcji z Włochy:

All rights reserved. Our privacy privacy policy. Contact: admin@otravelclub.com