Bolonia, miasto stare. Miasto nowe

Bolonia, miasto stare. Miasto nowe

Bolonia

Włochy

Bolonia

Opublikowano 2017-09-01 17:39:52

Bolonia to miasto znane z najstarszego uniwersytetu w cywilizacji łacińskiej, ufundowanego w 1088 roku. Kojarzy się też z spagetti po bolońsku. Znajdują się tutaj mn. dwie krzywe wieże. Miasto ma znacznie więcej do zaoferowania niż piękne zabytki.

Bolonia jak większość włoskich miast jest miastem brudnym. Po ulicach walają się śmieci, budynki mają poniszczone elewacje. Serce miasta jest przyjazne turystom. Jest tam słynny boloński uniwersytet, dwie krzywe wieże oraz bazylika św. Stefana. Jest też niezliczona ilość małych restauracji i barów kanapkowych. Przesadziłem z niezliczoną, dałoby się policzyć. Co zasługuje na uwagę, centrum nie jest wyłączone z ruchu samochodowego. Turyści nie paraliżują miasta, ono dale żyje.

Żyje uniwersytet w Bolonii

Na uniwersytecie nadal odbywają się zajęcia, miasto jest przepełnione studentami. Widać ich na ulicach, widać ich w pubach. Klimat trochę jak w Krakowie. Zwłaszcza na ulicy via del pratello , gdzie kwitnie studenckie życie.

Bolonia żyje przemysłem

Miasto ma mniej niż 400 000 mieszkańców. Jednocześnie z tego miasta pochodzą takie firmy jak Lamborghini, Maserati, Ducati. Robi wrażenie, prawda? Na ulicach jednak ciężko wypatrzeć takie motoryzacyjne cuda.

Bolonia żyje sztuką

Spacerując po Bolonii można spotkać wiele interesujących dzieł nurtu zwanego street art. Może słyszeliście o Londyńskim artyście zwanym Banksy? Jeśli nie to koniecznie przeczytaj jego stronę na wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/Banksy . Banksy ma kompana, jest nim pracujący obecnie, równie tajemnicy zamieszkały w Bolonii Blu. Blu również dorobił się swojej strony na wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Blu_(artist) .

Spacer ulicami Bolonii, i obserwowanie street artu ukrytego tu i ówdzie- brzmi jak przygoda? Potrafiłbyś rozpoznać dzieła takich uznanych artystów jak Blu czy Banksy od dzieł amatorów? W końcu, czy ich dzieła faktycznie są lepsze od pozostałych? Może rozmawiałeś z Blu w pubie przy piwie? Nie wiadomo kim jest i jak wygląda. Sztuka wyszła z galerii, teraz każdy może ją odkryć na nowo, musisz mieć oczy szeroko otwarte.

Zdjęcia z Bolonia:

Adrian

Zobacz więcej atrakcji z Włochy:

All rights reserved. Our privacy privacy policy. Contact: admin@otravelclub.com