To musisz wiedzieć przed wyjazdem do Włoch

To musisz wiedzieć przed wyjazdem do Włoch

Parkowanie we włoszech

Włochy

Włochy

Opublikowano 2017-08-23 16:14:08

Poniżej przedstawiam subiektywną listę zwyczajów i zachowań które zaskoczyły mnie podczas pobytu we Włoszech.

Parkowanie we Włoszech

We Włoszech miejsca parkingowe są zaznaczone liniami namalowanymi na asfalcie. Są trzy kolory tych linii: zółty, niebieski, biały. Miejsce parkingowe oznaczone kolorem białym oznacza bezpłatne, ogólnodostępne miejsce parkingowe. Kolor niebieski oznacza miejsce płatne. Kolor żółty oznacza miejsce specjalne (dla niepełnosprawnych, dla dostaw itp.). Niekiedy można spotkać miejsca nieoznaczone, bez namalowanych linii.

Rachunek we włoskiej restauracji

Po posiłku może zaskoczyć wyższy rachunek niż planowany. Włoskie restauracje doliczają tzw. coperto . Jest to koszt nakrycia dla gościa. Doliczany jest per osoba. Srednio kosztuje 1,5-4 euro od osoby. Warto zwrócić na to uwagę gdy chce się przysiąść na jedno piwo.

Czy można pić alkohol w miejscach publicznych?

Można, natomiast nie jest to praktykowane. Jest “trochę łyso”.

Ceny paliwa

Jest drogo, w okresie w którym byłem (2017) ceny na stacjach wahały się od 1,4 do 1,9 euro za litr bezołowiowej. Najdrożej jest przy autostradach, troche taniej na bocznych drogach. Dodatkowo na stacjach są dwa rodzaje dystrybutorów, z serwisem (ktoś naleje nam paliwo, jakbyśmy nie mogli trafić pistoletem do baku), gdzie paliwo jest odpowiednio droższe, oraz self-service. Tak, tak, na jednej stacji w dystrybutorze self-service paliwo kosztuje 1,4 euro, a na dystrybutorze z obsługą 1,6 euro. Przy dystrybutorach self-service są maszyny do płacenia. Niestety raczej nie akceptują mastercarda czy visy, ale przyjmują gotówkę.

Przy autostradach są ekrany informujące o cenach paliw na poszczególnych stacjach.

Włoskie fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości

Tutor , tak się nazywa włoski system odcinkowego pomiaru prędkości. Trzeba uważać gdyż system obejmuje 2600 km dróg. Więcej informacji o tym systemie znajdzie tutaj https://www.autostrade.it/en/controllo-della-velocita/autovelox 

Zdjęcia z Włochy:

Adrian

Zobacz więcej atrakcji z Włochy:

All rights reserved. Our privacy privacy policy. Contact: admin@otravelclub.com